Czy samochody hybrydowe zastąpią tradycyjne?

Samochody hybrydowe to termin, który coraz częściej rzuca się w oczy i warto go zapamiętać. To właśnie one mają największy potencjał, by zastąpić w przyszłości auta w pełni spalinowe. Nie za sto lat, ale wręcz już za kilka.

Brzmi poważnie, prawda? Obecne obostrzenia unijne sprawiają, że normy emisji spalin są bardzo zaostrzone. Znaczy to, że współczesne samochody spalinowe powinny zużywać niewiele paliwa, a to jest niemal niemożliwe. W przeciwnym razie ich cena będzie rosnąć, a zakup stanie się totalnie nieopłacalny.

 

Co to jest hybryda w samochodzie?

Definicja mówi, że hybryda to rozwiązanie, w którym pojazd napędzany jest przez dwa silniki – spalinowy i elektryczny. W zależności od rozwiązania mogą one pracować łącznie lub rozdzielnie. Wszystko zależy od danego modelu.

Działanie auta hybrydowego.
Na jakiej zasadzie działa hybryda?

Jaka jest zasada działania samochodu hybrydowego? Rozwiązania w nim stosowane możemy podzielić na trzy główne typy.

  • Hybryda szeregowa. Tutaj silnik spalinowy nie jest połączony z kołami napędowymi. Napędza on generator, który wytwarza prąd. Ten zaś zasila silnik elektryczny.
  • Hybryda równoległa. W jej przypadku jednostka spalinowa jest tą podstawową. Silnik elektryczny jest tylko pomocniczy.
  • Hybryda– szeregowo-równoległa. Moc silnika spalinowego napędza dwie jednostki elektryczne, a przekładania planetarna decyduje o rozdziale momentu obrotowego.

Hybrydy można rozróżnić również według innego kryterium

Każdy z wymienionych wcześniej typów może posiadać dodatkowy akumulator. Umożliwia on dopływ energii przez 20-50 km. Taki samochód hybrydowy nazywany jest „plug-in” i ma możliwość naładowania z gniazdka elektrycznego. W pełni elektryczne samochody jadą do momentu wyczerpania prądu w baterii.

Co więcej, hybrydy – poza mniejszym zużyciem paliwa – posiadają znacznie więcej zalet, o której wspominaliśmy już w innych artykułach. Lecz nie zaszkodzi przypomnieć, że:

  • Można nimi wjeżdżać tam, gdzie obowiązuje zakaz dla aut w pełni spalinowych.
  • Oszczędności zużycia paliwa dotyczą głównie jazdy po mieście, gdzie z reguły spala się go najwięcej.
  • Hybryda przywraca energię podczas hamowania, co przekłada się na mniejsze zużycie układu hamulcowego. Dzięki temu działaniu tarcze i klocki będziesz mógł wymieniać rzadziej.
  • Niższy poziom hałasu niż w samochodach w pełni spalinowych.
  • Jesteś eko- friendly. To może nie jest ważny argument dla wszystkich, ale będąc posiadaczem hybrydy, ratujesz Ziemię. Drugiej takiej planety w kosmosie nie znajdziesz.

W dzisiejszych czasach niemalże każda marka posiada w swojej ofercie samochody hybrydowe, które nawet jeżeli nie obfitują w sprzedaży, to są one warunkiem koniecznym ze względów wizerunkowych danej firmy. Eksperci uważają, że napęd hybrydowy to krok pomiędzy autami z silnikami spalinowymi a samochodami, które są w pełni elektryczne.

Jaka jest przyszłość aut hybrydowych?
Przyszłość aut hybrydowych.

Samochody hybrydowe zdecydowanie zmierzają w kierunku samochodów elektrycznych

Świadczy o tym fakt ilości samochodów typu plug-in hybrid. W tym wypadku akumulatory możemy  ładować na postoju, a nawet przy użyciu  domowego gniazdka. Dodatkowo takie auta posiadają niezbędną infrastrukturę hybrydową oraz silnik spalinowy, który niekoniecznie musi być często używany. Na krótkich dystansach pomiędzy ładowaniami, możemy wykorzystywać silnik elektryczny.

Takie połączenia posiadają niektóre najnowsze samochody, których producenci nazywają jako pojazdy o przedłużonym zasięgu. Ważne jest, że posiadają dwa źródła napędu, przez co bliżej im do auta hybrydowego niż elektrycznego. Nowością jest stosowanie w napędach hybrydowych silnika diesla, który jest źródłem napędu. W przeszłości można było spotkać łączenie napędu hybrydowego z silnikami benzynowymi, które różniły się ceną od nowoczesnych silników diesla. Natomiast prawdą jest, iż silniki diesla to zachowana wysoka sprawność nawet przy częściowych obciążeniach.  Zatem zastosowanie napędu hybrydowego nie daje niestety tak wielu korzyści co silnik benzynowy.

WhatsApp
Messenger
Email
Phone
Messenger
WhatsApp
Phone
Email