Inteligentne latarnie 5G mają oczy

Każdy, kto stawia na auto hybrydowe lub rozważa taki zakup, doskonale wie, że dołącza w ten sposób do awangardy. Serwis baterii hybrydowych HYBRID HERO uważnie obserwuje najnowsze technologie na rynku, a dziś opiszemy niezwykłą nowinkę, która stała się powszechna na drugim końcu globu. Chodzi o inteligentne latarnie 5G.

Inteligentne latarnie 5G

Sieć 5G to krok w kierunku jeszcze większego zdigitalizowania powszechnego życia. W teorii ma rozwiązać problem wolnego internetu i wprowadzić ułatwienia, które mają wspomóc tzw. inteligentne miasta. Generacje 4G i LTE nie są już wystarczające i nie wykorzystują w pełni swoich możliwości. Sieć 5G jest  rewolucją. To nie tylko przestawienie anteny, ale zbudowanie zupełnie nowej sieci. 4G i LTE w żaden sposób nie mogą się dostosować rewolucji, która została obiecana społeczeństwu.

Stolica i największe miasto Korei Południowej — Seul, wraz z Inczonem i innymi satelitami tworzącą jedną z największych, bo ok. 25-milionową metropolię na świecie, instaluje inteligentne latarnie 5G, które jednocześnie służą jako ładowarki do dronów i telefonów komórkowych, stacje WiFi i pogodowe, kamery przemysłowe, czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza czy stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Inteligentne latarnie 5G mają oczy
Źródło grafiki: VN Review

Monitorują również strefy płatnego parkowania, wystawiając mandaty. Celem jest zarówno zmniejszenie liczby słupów, jak i podniesienie bezpieczeństwa publicznego, jakości i dostępności infrastruktury.

Next Big Thing.

Technologie 5g, w tym wspomniane latarnie, oznajmiają nadejście next big thing — kolejnego etapu rozwoju technologicznego ludzkości. Przekłada się na większą popularność rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

W tzw. inteligentnym mieście miliony podłączonych ze sobą urządzeń stale przesyłają dane, które są analizowane i przetwarzane w celu usprawnienia całej idei działania miasta. Rezultatem jest choćby szybszy transport publiczny, efektywniejsza służba zdrowia czy wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak to działa?

Przykładowo, latarnie uliczne posiadają czujniki, które sprawią, że światło będzie się uruchamiało tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne. To pozwoli na zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy. Jednocześnie taka latarnia może zostać wyposażona  w czujniki jakości powietrza czy kamery wysokiej rozdzielczości, monitorujące ruch uliczny. Umożliwia to służbom państwowym w razie niebezpieczeństwa rozeznanie w sytuacji, zanim jeszcze strażacy, pogotowie czy policja dotrą na miejsce. Dzięki tej sieci karetki czy wozy strażackie będą pozostawać w stałej łączności z systemem zarządzającym ruchem ulicznym – tak, aby do celu dotrzeć najszybciej, jak to możliwe. Ratownicy  będą mogli już w drodze na miejsce wypadku konsultować się z lekarzami szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czujniki, kamery i systemy analizy informacji istnieją już od lat, ale ich wykorzystanie w skali całego miasta było dotąd niemal niemożliwe i niewykorzystywane, bo żadna z istniejących już sieci nie miała pojemności wystarczającej do jednoczesnego podłączenia do niej koniecznej liczby urządzeń.

Na podstawie przeprowadzonych badań, Firma analityczna McKinsey Global prognozuje, że inteligentne technologie, takie jak połączone w sieć kamery, systemy zarządzania ruchem i czujniki, takie jak detektory wystrzałów z broni palnej, mogą ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków aż o 8-10 proc., a liczbę przestępstw o 30 do 40 proc. Jest to naprawdę przekonujący wynik.

Dodaj komentarz

WhatsApp
Messenger
Email
Phone
Messenger
WhatsApp
Phone
Email