Dlaczego warto wybrać auto hybrydowe?

Użytkownicy samochodów często zadają sobie pytanie, czy na pewno warto zdecydować się na auto hybrydowe. Wokół tego rodzaju pojazdów narosło wiele mitów o ich eksploatacji, które często nie są zgodne z prawdą.

Dlaczego więc warto zdecydować się na auto hybrydowe?

Samochody hybrydowe wyróżnia dużo mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie, emitują do środowiska mniej zanieczyszczeń. Znajdują także uznanie w oczach osób zaczynających dopiero swoją przygodę z jazdą, bowiem dzięki systemowi ich działania, manewr ruszania i zatrzymywania jest znacznie łatwiejszy. Główną, podkreślaną zaletą aut hybrydowych jest ich niskie spalanie, ale nie tylko to czyni je godnymi polecenia. Cały układ takiego samochodu charakteryzuje się dużą mocą, która pozwala na osiągnięcie szybszego przyspieszenia, niż w aucie opartym na silniku spalinowym. Co więcej, kierowca nie odczuje wibracji, które zwykle generuje silnik. Hałas powstający przy jego pracy również został obniżony do minimum.

Bycie „eko” jest teraz w modzie. Jednym ze sposobów wyrażenia przez kierowców troski o planetę jest zakup auta hybrydowego. To słuszna droga, ale dobrze też, gdy ma ona jednocześnie ekonomiczne wsparcie. Właściciele aut  sprzyjających ekologii w  Europie Zachodniej są odpowiednio „wynagradzani” i przez rząd: płacą niższy podatek, otrzymują premię lub mają ulgi w ubezpieczeniu.

Eko- jazda autem hybrydowym
Jeździsz hybrydą- jesteś eko!

Dość teorii. Czas przejść do praktyki.

Zacznijmy od wnętrza, które ilością miejsca dla podróżnych i na bagaż nie różni się od zwykłych wersji. Duża w tym zasługa kreatywności inżynierów, którzy usytuowali akumulatory np. pod tylną kanapą. Na desce rozdzielczej w miejscu obrotomierza znajduje się wskaźnik wykorzystania energii, a na ekranie radioodtwarzacza możemy kontrolować jej przepływ.

Mity, jakie powstały wokół aut hybrydowych często mówią o tym, że takie są one po prostu wolne. Nie jest to prawdą, chociażby dlatego, że obecnie auto najszybciej przyspieszające do setki jest właśnie hybrydowe. Mitem również jest to, że taki rodzaj napędu montowany jest tylko w małych, miejskich autach. Obecnie hybrydy pojawiają się w niemal każdej kategorii aut. Mówi się, że samochód hybrydowy, zwróciłoby się po przejechaniu iluś kilometrów, jednak to nigdy nie nastąpi, bo wcześniej pewniej padną jego akumulatory. Producenci takich aut dają zazwyczaj długie gwarancje na tę część samochodu, umożliwiając użytkownikowi jego wymianę. Nie często mamy możliwość zareklamowania elementu naszego samochodu nawet po upływie 10 lat od zakupu.

Jak wypada hybryda w porównaniu z dieslem? Mimo podobnego poziomu spalania, koszty eksploatacji hybrydy wypadają znacznie korzystniej w zestawieniu z silnikiem diesla.

Ze względu na to, że auto hybrydowe wykorzystuje silnik benzynowy, który ma prostszą konstrukcję i jest odporniejszy na awarie. Jego właściciel unika problemów, które są zmorą posiadaczy używanych diesli. Nie znajdziesz w hybrydzie też ani rozrusznika i alternatora, ani napędzających je pasków klinowych. To wszystko składa się na to, że do oszczędności na paliwie wliczysz też niższe koszty serwisu!

Kiedy warto przesiąść się na hybrydę?

Zdecydowanie będzie to dobry wybór, jeżeli na co dzień obracasz się głównie po mieście i na krótkich trasach, które pozostają w zasięgu akumulatorów hybrydy. Kolejną zaletą samochodów hybrydowych jest fakt, że pozwalają uniknąć rozruchu silnika spalinowego na krótkich dystansach. Dzięki wsparciu ze strony silnika elektrycznego hybrydy mogą używać tylko silnika elektrycznego.

Poza tym samochód hybrydowy jest po prostu fajny! Obecność silników elektrycznych pozwala na doświadczenie całkiem nowych rzeczy. Pozwala nacisnąć przycisk „EV” i ruszyć, podczas gdy samochód nie wydaje żadnego dźwięku. Pozwala także na jazdę w zupełnej ciszy i na optymalizowanie spalania.

W hybrydach analizowanie stanu naładowania baterii, starania o to, aby maksymalnie często i długo jeździć tylko na prądzie to czysta frajda.

pl_PLPolski